BIOFLU HOT DRINK 500 mg/200 mg/4 mg
500mg/200mg/4mg
Substanță activă: COMBINATII (PARACETAMOLUM+ACIDUM ASCORBICUM+CHLORPHENAMINUM) · Eliberare fără rețetă
Clasificare ATC
📄 Prospect BIOFLU HOT DRINK 500 mg/200 mg/4 mg
💊 Ce este și pentru ce se utilizează
Bioflu Hot Drink face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice.
Indicații terapeutice Bioflu Hot Drink este un medicament împotriva răcelii și gripei, care conține trei substanțe active:
• paracetamolul care ameliorează durerea și reduce temperatura atunci când aveți febră;
• maleatul de clorfenamină reduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu răceala și gripa și acționează asupra fenomenelor de tipul strănutului;
• vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiți vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală și gripă.
Bioflu Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor și răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului și durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum și a durerii și catarului nazal acut, asociate acesteia.
Medicamentul este destinat utilizării de către adulți și adolescenți cu vârsta mai mare de 15 ani.
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariției infecțiilor bacteriene.
2
Indicații terapeutice Bioflu Hot Drink este un medicament împotriva răcelii și gripei, care conține trei substanțe active:
• paracetamolul care ameliorează durerea și reduce temperatura atunci când aveți febră;
• maleatul de clorfenamină reduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu răceala și gripa și acționează asupra fenomenelor de tipul strănutului;
• vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiți vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală și gripă.
Bioflu Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor și răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului și durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum și a durerii și catarului nazal acut, asociate acesteia.
Medicamentul este destinat utilizării de către adulți și adolescenți cu vârsta mai mare de 15 ani.
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariției infecțiilor bacteriene.
2
⚠️ Ce trebuie să știți înainte de utilizare
Nu utilizați Bioflu Hot Drink dacă:
− sunteți alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate la punctul 6);
− aveți un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;
− suferiți de afectare gravă a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);
− aveți tulburări uretro-prostatice cu risc de retenție urinară;
− suferiți de glaucom cu unghi închis, istoric familial de glaucom cu unghi închis sau glaucom cu unghi deschis;
− suferiți de afectare gravă a ficatului;
− sunteți în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selectivi;
− suferiți de pietre la rinichi (doze mari - 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);
− aveți intoleranță la unele categorii de zaharuri (conține zahăr);
− aveți vârsta sub 15 ani.
Atenționări și precauții Înainte să utilizați Bioflu Hot Drink, adresați-vă medicului dumneavoastră,farmacistului sau asistentei medicale.
Nu depășiți dozele indicate și consultați medicul dacă acest lucru s-a întâmplat accidental. Dacă apar reacții alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.
Nu combinați Bioflu Hot Drink cu alte medicamente (de exemplu: barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agoniști morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultați medicul sau farmacistul. Pentru a evita potențiale interacțiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informați medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă ați luat sau luați și alte medicamente.
Nu folosiți Bioflu Hot Drink dacă suferiți de boli ale rinichilor, fără să aveți avizul medicului.
Nu lăsați Bioflu Hot Drink la îndemâna și vederea copiilor.
Datorită conținutului în zahăr, trebuie avută o grijă deosebită cu acest medicament în caz de diabet, intoleranță la fructoză, glucoză sau malabsorbția galactozei, deficiență de zaharază-izomaltază (o boală genetică rară).
Este necesară prudență în cazul administrării la vârstnici.
Vă rugăm să întrebați medicul dumneavoastră dacă sunteți sau ați fost în una din aceste situații.
Bioflu Hot Drink împreună cu alte medicamente Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să utilizați orice alte medicamente.
Nu utilizați Bioflu Hot Drink concomitent cu un alt medicament care conține paracetamol. Nu combinați Bioflu Hot Drink cu alte medicamente (de exemplu barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agoniști morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultați medicul sau farmacistul.
Pentru a evita potențiale interacțiuni între diferitele medicamente, trebuie să-l informați pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist dacă ați utilizat sau utilizați și alte medicamente. Dacă urmează să faceți anumite investigații de laborator, spuneți medicului că utilizați Bioflu Hot Drink.
Bioflu Hot Drink împreună cu alimente, băuturi și alcool Nu consumați alcool, medicamente sau alimente ce conțin alcool în timpul tratamentului cu Bioflu Hot Drink.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Dacă este necesar, Bioflu Hot Drink poate fi utilizat în timpul sarcinii. Totuși, trebuie să vi se administreze cea mai mică doză posibilă care reduce durerea și/sau febra dumneavoastră, iar medicamentul trebuie administrat pentru cea mai scurtă durată posibilă. Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă durerea și/sau febra nu scad sau dacă este necesar să primiți acest medicament mai des.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu: somnolență, sedare, stare confuzională, amețeală, tulburări de acomodare a vederii etc.), produsul poate influența capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.
Bioflu Hot Drink conține zahăr Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienții cu diabet zaharat.
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveți intoleranță față de unele categorii de zaharuri, vă rugăm să-l întrebați înainte de a utiliza acest medicament.
🚫 Contraindicații
Nu utilizați Bioflu Hot Drink dacă:
− sunteți alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate la punctul 6);
− aveți un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;
− suferiți de afectare gravă a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);
− aveți tulburări uretro-prostatice cu risc de retenție urinară;
− suferiți de glaucom cu unghi închis, istoric familial de glaucom cu unghi închis sau glaucom cu unghi deschis;
− suferiți de afectare gravă a ficatului;
− sunteți în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selectivi;
− suferiți de pietre la rinichi (doze mari - 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);
− aveți intoleranță la unele categorii de zaharuri (conține zahăr);
− aveți vârsta sub 15 ani.
− sunteți alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate la punctul 6);
− aveți un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;
− suferiți de afectare gravă a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);
− aveți tulburări uretro-prostatice cu risc de retenție urinară;
− suferiți de glaucom cu unghi închis, istoric familial de glaucom cu unghi închis sau glaucom cu unghi deschis;
− suferiți de afectare gravă a ficatului;
− sunteți în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selectivi;
− suferiți de pietre la rinichi (doze mari - 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);
− aveți intoleranță la unele categorii de zaharuri (conține zahăr);
− aveți vârsta sub 15 ani.
⚡ Atenționări și precauții
Atenționări și precauții Înainte să utilizați Bioflu Hot Drink, adresați-vă medicului dumneavoastră,farmacistului sau asistentei medicale.
Nu depășiți dozele indicate și consultați medicul dacă acest lucru s-a întâmplat accidental. Dacă apar reacții alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.
Nu depășiți dozele indicate și consultați medicul dacă acest lucru s-a întâmplat accidental. Dacă apar reacții alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.
🔄 Interacțiuni cu alte medicamente
Nu combinați Bioflu Hot Drink cu alte medicamente (de exemplu: barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agoniști morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultați medicul sau farmacistul. Pentru a evita potențiale interacțiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informați medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă ați luat sau luați și alte medicamente.
🤰 Sarcina și alăptarea
Sarcina, alăptarea și fertilitatea Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Dacă este necesar, Bioflu Hot Drink poate fi utilizat în timpul sarcinii. Totuși, trebuie să vi se administreze cea mai mică doză posibilă care reduce durerea și/sau febra dumneavoastră, iar medicamentul trebuie administrat pentru cea mai scurtă durată posibilă. Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă durerea și/sau febra nu scad sau dacă este necesar să primiți acest medicament mai des.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu: somnolență, sedare, stare confuzională, amețeală, tulburări de acomodare a vederii etc.), produsul poate influența capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.
Bioflu Hot Drink conține zahăr Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienții cu diabet zaharat.
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveți intoleranță față de unele categorii de zaharuri, vă rugăm să-l întrebați înainte de a utiliza acest medicament.
📋 Cum se utilizează
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Adulți și adolescenți (cu vârsta peste 15 ani):
1 plic Bioflu Hot Drink de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puțin 4 ore.
Dacă suferiți de afectare gravă a rinichilor, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puțin 8 ore.
Conținutul unui plic de Bioflu Hot Drink se dizolvă într-o cană cu apă fierbinte (aproximativ 200 ml).
Se obține o băutură cu aromă de lămâie care se bea fierbinte. Nu dizolvați și nu administrați mai mult de un plic o dată.
Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariției primelor simptome.
Informați medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă starea de rău continuă și după 5 zile de tratament. Medicul dumneavoastră vă va informa cât va dura tratamentul cu Bioflu Hot Drink.
Dacă aveți impresia că efectul lui Bioflu Hot Drink este prea puternic sau prea slab întrebați medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă utilizați mai mult Bioflu Hot Drink decât trebuie Solicitați imediat consult medical și explicați-i exact cât de mult ați luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceți.
Este important să-i spuneți doctorului, chiar dacă vă simțiți bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorită întârzierii instituirii tratamentului.
Dacă uitați să utilizați Bioflu Hot Drink Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Luați doza următoare când vă amintiți și continuați tratamentul.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.
🩺 Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacțiile adverse sunt clasificate în funcție de frecvență, utilizând următoarea convenție:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10 Frecvente: care afectează mai puțin de 1 din 10 pacienți Mai puțin frecvente: care afectează mai puțin de 1 din 100 pacienți Rare: care afectează mai puțin de 1 din 1000 pacienți Foarte rare: care afectează mai puțin de 1 din 10000 pacienți Cu frecvență necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile Reacții adverse foarte rare:
Asociate cu paracetamolul:
- scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
- erupții trecătoare pe piele și alte alergii, inclusiv o reacție alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism numită anafilaxie;
- îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
- afecțiuni ale ficatului.
Asociate cu acidul ascorbic:
- tulburări digestive: diaree, arsuri în partea superioară a abdomenului pirozis);
- tulburări renale: “pietre la rinichi” (litiază renală și urică) Reacții adverse cu frecvență necunoscută:
Asociate cu maleatul de clorfenamină:
- creștere a tensiunii arteriale;
- dureri de cap;
- amețeli;
- incapacitate de a dormi (insomnie);
- perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitații).
Aceste reacții ar trebui să dispară dacă întrerupeți administrarea de Bioflu Hot Drink.
Raportarea reacțiilor adverse Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacții adverse nemenționate în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/. Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.
5
🏠 Cum se păstrează
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați Bioflu Hot Drink după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
📦 Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Bioflu Hot Drink Substanțele active sunt: paracetamol, acid ascorbic și maleat de clorfenamină.
Fiecare plic cu granule pentru soluție orală conține paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg și maleat de clorfenamină 4 mg.
Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, zaharină sodică, sucroză (zahăr), aromă de lămâie.
Cum arată Bioflu Hot Drink și conținutul ambalajului Bioflu Hot Drink se prezintă sub formă de granule omogene de culoare alb-gălbui, cu miros slab caracteristic de lămâie.
Cutie cu 6 plicuri unidoză a câte 13,1 g granule pentru soluție orală.
Cutie cu 8 plicuri unidoză a câte 13,1 g granule pentru soluție orală.
Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricantul Deținătorul autorizației de punere pe piață BIOFARM S.A.
Str. Logofătul Tăutu Nr. 99, Sector 3, București, România Fabricantul S.C. SLAVIA PHARM S.R.L.
B-dul Theodor Pallady nr. 44C, sector 3, cod 032266, București, România Acest prospect a fost revizuit în Noiembrie 2023.
Informații detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/
📦 Variante de ambalaj (2)
BIOFLU HOT DRINK 500 mg/200 mg/4 mg este disponibil în 2 variante de ambalaj autorizate:
| Cod CIM | Ambalaj | Nr. autorizație |
|---|---|---|
| W69849001 | Cutie cu 6 plicuri unidoza din folie multistrat (hartie/Al/PE) x 13,1 g granule pt. sol. orala | 15173/2023/01 |
| W69849002 | Cutie cu 8 plicuri unidoza din folie multistrat (hartie/Al/PE) x 13,1 g granule pt. sol. orala | 15173/2023/02 |
Alte medicamente cu COMBINATII (PARACETAMOLUM+ACIDUM ASCORBICUM+CHLORPHENAMINUM)
ALIFLUSIN 500 mg/200 mg/4 mg
500mg/200mg/4mg · NATUR PRODUKT PHARMA SP. Z O.O. - POLONIA
BIOFLU HOT DRINK MAX 1000 mg/200 mg/4 mg
1000mg/200mg/4mg · SLAVIA PHARM S.R.L. - ROMANIA
FARINGO HOT DRINK 500 mg/200 mg/4 mg
500mg/200mg/4mg · SLAVIA PHARM S.R.L. - ROMANIA
GRIPOFF
500mg/200mg/4mg · SLAVIA PHARM S.R.L. - ROMANIA
GRIPOFF MAX
1000mg/200mg/4mg · SLAVIA PHARM S.R.L. - ROMANIA
REMIFLU
500mg/200mg/4mg · SLAVIA PHARM S.R.L. - ROMANIA
Alte medicamente din clasa N02BE51 — paracetamol, combinations excl. psycholeptics
ANTINEVRALGIC FORTE
COMBINATII (ACIDUM ACETYLSALICYLICUM+PARACETAMOLUM+CAFEINUM) · 250mg/250mg/50mg
ANTINEVRALGIC INTENSIV 250 mg/250 mg/50 mg
COMBINATII (ACIDUM ACETYLSALICYLICUM+PARACETAMOLUM+CAFEINUM) · 250mg/250mg/50 mg
ANTINEVRALGIC RACEALA SI GRIPA
COMBINATII (PARACETAMOLUM+CAFEINUM+PHENYLEPHRINUM) ·
ANTINEVRALGIC SINUS HOT DRINK 650 mg/10 mg
COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM) · 650mg/10mg
BIOFLU SINUS 500 mg/30 mg
COMBINATII (PARACETAMOLUM+PSEUDOEPHEDRINUM) · 500mg/30mg
CAFFETIN
COMBINATII (PARACETAMOLUM+PROPYPHENAZONUM+CAFEINUM+CODEINUM) · 250mg/210mg/50mg/10mg
CAFFETIN COLD PLUS
COMBINATII (PARACETAMOLUM+ACIDUM ASCORBICUM+PSEUDOEPHEDRINUM+DEXTROMETHORPHANUM) · 500mg/60mg/30mg/15mg
CAFFETIN COLDMAX 1000 mg/12,2 mg
COMBINATII (PARACETAMOLUM+PHENYLEPHRINUM) · 1000mg/12,2mg
Alte medicamente de la SLAVIA PHARM S.R.L. - ROMANIA
ACICLOVIR SLAVIA 200 mg
ACICLOVIRUM · 200mg
ACICLOVIR SLAVIA 50 mg/g
ACICLOVIRUM · 50mg/g
ACICLOVIR TERAPIA 50 mg/g
ACICLOVIRUM · 50mg/g
ALERITYN 10 mg
LORATADINUM · 10mg
BIOFLU HOT DRINK MAX 1000 mg/200 mg/4 mg
COMBINATII (PARACETAMOLUM+ACIDUM ASCORBICUM+CHLORPHENAMINUM) · 1000mg/200mg/4mg
BROMAZEPAM SLAVIA 3 mg
BROMAZEPAMUM · 3mg
Toate medicamentele SLAVIA PHARM S.R.L. - ROMANIA →